powrótSzpital Ewangelicki Królewska 35

Powstańczy szpital ewangelicki przy ul. Królewskiej 35 mieścił się w budynku szkolnym Żeńskiego Liceum Handlowego. W dniu wybuchu Powstania miał 35 łóżek.

W czasie pierwszego szturmu na budynek PAST-y szpital był pod ciągłym ostrzałem przez 6 dni. 6 sierpnia, po zniszczeniu budynku, w którym się mieścił, przyszedł rozkaz ewakuacji szpitala na ul. Szpitalną 5 (róg Przeskok) oraz częściowo na ul. Szpitalną 8, gdzie było ok. 25 łóżek.

Ciężki nalot bombowy około 4 lub 5 września zburzył sąsiadujący dom przy ul. Szpitalnej 6. Wydano rozkaz przeniesienia rannych i chorych do szpitala przy ul. Górskiego. Wkrótce po przetransportowaniu szpital został zbombardowany, zginęło w nim wielu rannych. We wrześniu, w porozumieniu z Rejonową Delegaturą Rządu, szpital został przeniesiony do Śródmieścia Południowego na ul. Mokotowską 12 i Mokotowską 16, tj. do Metodystów i mieszkania Kazimiery Kluczyńskiej. W końcowej fazie Powstania szpital zorganizował oddział dla zakaźnie chorych. Po kapitulacji 3 października szpital wyruszył przez obóz w Pruszkowie do Milanówka.