powrótSzpital polowy Mokotowska 55

Szpital polowy przy ul. Mokotowskiej 55 uruchomiono 3 sierpnia. Siostry Zgromadzenia Rodziny Marii prowadziły kuchnię i pralnię oraz wyposażyły placówkę w pościel, bieliznę oraz sprzęt gospodarczy. Szpital organizował dr Józef Hochsinger-Moszczeński. Po opuszczeniu przez niego placówki komendantem został dr Alojzy Maciejewski, a jego zastępcą dr Danuta Ciążyńska-Zwolińska.

Od 4 sierpnia do szpitala zgłaszały się sanitariuszki. Ludność cywilna przekazywała pościel, bieliznę, żywność, środki opatrunkowe. Narzędzia chirurgiczne dostarczyła firma Olszewski. Na I i II piętrze umieszczono ok. 50 łóżek. Na I piętrze urządzono salę operacyjną. Urządzenia i instrumenty wraz z aparatem rentgenowskim przekazali lekarze ze swoich prywatnych gabinetów.

Do 10 sierpnia każdego dnia przybywało ponad 10 rannych. Bez przerwy pracowało 5 lub 6 chirurgów. Przeważały ciężkie postrzał jamy brzusznej i przypadki wymagające amputacji.  Do 2 października szpital leczył 1884 rannych, z których 886 zmarło. Po kapitulacji część pacjentów i grupa pielęgniarek wyjechała z transportem jeńców, pozostałych rannych ewakuował Polski Czerwony Krzyż.

Szpital prowadził filię przy ul. Chopina. Była ona przeznaczona dla żołnierzy Batalionu „Gozdawa”.

INNY PERSONEL

Zobacz zdjęcia: