powrótSzpitale polowe Rejonu "Gątyń" - Piaseczno

Powstańcze szpitale i punkty sanitarne poza Warszawą – VII Obwód Obroża

Terenem działań VII Obwodu Obroża Okręgu Warszawskiego AK był powiat warszawski poza granicami miasta. Dzielił się na osiem rejonów. Podlegał sztabowi, w którym odpowiedzialnym za służbę lekarską był dr Jan Drożyński.

Rejon 5 „Gątyń” – Piaseczno

Służbami medycznymi rejonu kierował dr Czesław Rzeczycki. W rejonie działały:

1.Szpital w Pyrach zorganizowany w dawnej siedzibie posterunku policji przy ul. Puławskiej, z powodu ciasnoty przeniesiony potem do piętrowego budynku szkoły. Kierował nim dr Władysław Barcikowski. Pracowali: dr Ceranowicz, Seweryna Barcikowska, przełożona pielęgniarka dypl. Alicja Topolska, sanitariuszki i łączniczki. Wyposażenie pochodziło od miejscowych lekarzy.

2. Szpital „Lazaret” w Mirkowie, w którym personel stanowiły służby medyczno – sanitarne NSZ.

3. Szpital w Konstancinie kierowany przez dr Felińskiego i dr Dąbrowską. Na przełomie września i października przebywali tam ranni ewakuowani z warszawskiego Szpitala Św. Ducha, uciekinierzy z Warszawy oraz chorzy z obozu przejściowego w Pruszkowie.

4. Szpital na Okęciu w magazynach Boscha prowadzony przez dr. Stanisława Bobera.

5. Szpital na Okęciu kierowany przez dr. Kazimierza Kessela.

6. Szpital w Piasecznie mieszczący się początkowo w szkole przy ul. Świętojańskiej 12, następnie przeniesiony na ul. Kościuszki. Kierował nim dr Henryk Danielewicz. Personel stanowili dr Bolesław Hryniewiecki i sześciu innych lekarzy. Placówka działała od 6 sierpnia 1944 do lutego 1945 r.