powrótSzpitale polowe Rejonu "Łęgów" - Łomianki

Powstańcze szpitale i punkty sanitarne poza Warszawą – VII Obwód Obroża

Terenem działań VII Obwodu Obroża Okręgu Warszawskiego AK był powiat warszawski poza granicami miasta. Dzielił się na osiem rejonów. Podlegał sztabowi, w którym odpowiedzialnym za służbę lekarską był dr Jan Drożyński.

Rejon 8 „Łęgów” – Łomianki

1.Szpital polowy w Zakładzie Niewidomych w Laskach, mieszczący się w domu rekolekcyjnym i liczący 70 łożek. Dysponował salą operacyjną oraz zapasami leków i środków opatrunkowych. Komendantem placówki był dr Kazimierz Cebertowicz. Pracowały tu siostry zakonne z przełożoną – Marią Stefanią Wyrzykowską. Przy operacjach asystowały studentki medycyny – Alina Rutkowska i Halina Krupska.

2. Szpital polowy w Krogulcu kierowany przez dr. Antoniego Banisa i dr. Wiesława Rotta. Był przeznaczony dla lżej rannych.

3. Odwodowy szpital polowy RGO w Łuszczewie, ulokowany w dogodnie położonym majątku Anieli Kapuścińskiej. Znalazły się tam dwa oddziały – męski na kilkanaście łóżek i żeński – na dziesięć. Od połowy sierpnia szpitalem kierował dr Jan Netzer, a następnie – kpt. dr Zdzisław Askanas. Do personelu należeli również lekarze Anatol i Barbara Kuźniecowowie, studentka medycyny Jadwiga Lipska, sanitariuszki z Warszawy. Placówka przyjmowała rannych i chorych z Powstania, ze szpitala w willi „Perełka” oraz rannych z Krogulca. Wobec ciągłego napływu pacjentów konieczne było szukanie nowego lokum. Szpital przeniósł się do majątku Janusza Kuczyńskiego w Gwartowej Woli. Działał jako szpital cywilny do 1948 r.