powrótStefan Tarnawski ps. "Tarło"

Stefan Tarnawski ps. "Tarło"
Dr Stefan Tarnawski
fot. lekarzepowstania.pl

Szef Sanitariatu Grupy "Północ" AK. Lekarz kilku powstańczych szpitali: Maltańskiego, Jana Bożego i Centralnego Szpitala Chirurgicznego przy ul. Długiej 7. Po ewakuacji kanałami do Śródmieścia od 5 września 1944 r. był komendantem szpitala przy ul. Śniadeckich 17, podlegał mu także szpital w przychodni "Sano" przy ul. Lwowskiej 13 i szpital przy ul. Lwowskiej 17.

Po upadku Powstania dr Tarnawski wyjechał z Warszawy z pacjentami szpitala przy ul. Lwowskiej 17, zakwalifikowanego jako szpital PCK, do Krakowa, gdzie został komendantem ewakuowanego tam Szpitala Ujazdowskiego.

W 1947 r. został zwolniony z wojska. Do 1953 r. pracował w Rabce - był dyrektorem naczelnym sanatoriów dla dzieci chorych na gruźlicę. Od 1953 r. pracował w jako lekarz Warszawie.

W 1994 r. w uznaniu szczególnych zasług został awansowany przez prezydenta RP do stopnia generała brygady. Był wielokrotnie odznaczany.
 
ur. 17 kwietnia 1898 r., zm. w wieku 103 lat 9 listopada 2001 r. w Warszawie; jest pochowany na Cmentarzu Wojskowym na Powązkach

relacja dr. Tarnawskiego o powstańczej służbie zdrowia: http://lekarzepowstania.pl/osoba/stefan-tarnawski/

Zobacz zdjęcia: