powrótZdzisław Ambroży Michalski ps. "Znachor"

ur. 1892, zm. 1960

Lekarz. Od 1939 r. dyrektor Szpitala Przemienienia Pańskiego. Od początku Powstania współpracował z Armią Krajową. Gdy po kilku dniach Powstanie na Pradze upadło, dyrektor pozostał w szpitalu wraz z personelem. 13 września wycofujący się Niemcy wysadzili wszystkie mosty. Na miejscu artylerii niemieckiej stanęła sowiecka i teraz szpital był ostrzeliwany przez Niemców. Konieczna była ponowna ewakuacja - na Grochów, do gmachu szkoły przy ul. Boremlowskiej. Tak powstała „Akademia Boremlowska”, która 1 listopada 1944 r. przekształciła się w Wydział Lekarski Uniwersytetu Warszawskiego. 

W 1948 r. dr Michalski został aresztowany przez UB za rozpowszechnianie ulotki skierowanej przeciwko reżimowi stalinowskiemu. Został skazany na 7 lat więzienia, utratę praw publicznych i obywatelskich, przepadek mienia. Wyszedł na wolność po 2 latach i 7 miesiącach z powodu choroby (gruźlica), ale też za wstawiennictwem wysokiego urzędnika, męża dawnej pacjentki. Po gomułkowskiej amnestii prof. Michalski otrzymał emeryturę dla zasłużonych, ale wyrok został utrzymany w mocy. Rehabilitacja nastąpiła dopiero w 1990 roku, a więc 30 lat od jego śmierci.

W 1992 r. ukazały się pamiętniki dr. Michalskiego: „Przez okopy, alkowy... do medycyny”, wydane przez Okręgową Izbę Lekarską w Warszawie.